Optymalizacja procesu pakowania w branży e-commerce

Polityka sprzedażowa sklepu internetowego ma dla klienta bardzo duże znaczenie. Świadomy konsument wybiera miejsca przyjazne, z których działaniami w pełni się zgadza. Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z wieloma decyzjami, które powinny być dobrze przemyślane. Kwestią istotną jest proces pakowania przesyłki. Jak w optymalny sposób powinno się przygotowywać paczkę na etapie magazynowym?

Ekonomiczne pakowanie przesyłki

Współczesne czasy znacznie różnią się od lat ubiegłych, czego doskonałym przykładem może być robienie zakupów przez internet. Możliwość nabycia towaru bez wychodzenia z domu jest niezwykle wygodą i komfortową opcją. Klient jest w stanie porównać niezliczoną ilość produktów, których nigdy nie mógłby zestawić w sklepach stacjonarnych w podobnym czasie. Założenie sklepu internetowego wydaje się być zatem interesem idealnym. Jeżeli więc zdecydowaliśmy się na prowadzenie wysyłkowej sprzedaży, jaki sposób pakowania będzie rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym?

Jak zmniejszyć koszt związany z wysłaniem paczki?

Optymalizacja procesu pakowania przesyłki pozwala znacznie zaoszczędzić koszt związany z wysłaniem produktu do klienta. Jednym z najważniejszych zagadnień jest zatem wybór wypełnienia. Wbrew pozorom ma ono najistotniejsze znaczenie, głównie z uwagi na fakt, iż odpowiada za zabezpieczenie zawartości paczki. Jeszcze kilka lat temu prym w branży e-commerce wiodła folia bąbelkowa bądź innego rodzaju wypełnienia z tworzyw sztucznych. Obecnie wiemy, jak szkodliwy wpływ ma plastik na środowisko naturalne. Jego rozkład trwa setki lat, będąc jednocześnie zagrożeniem nie tylko dla naszej planety, ale także zwierząt bądź człowieka. Na szczęście większa świadomość odnośnie ochrony środowiska naturalnego sprawiła, że coraz więcej sklepów decyduje się na całkowitą rezygnację z tworzyw sztucznych. Czym natomiast zastąpić szkodliwy plastik? Odpowiedź jest prosta – papierowe wypełnienia są doskonałym wyborem, niezależnie od asortymentu sklepu wysyłkowego.

Optymalizacja kosztów 

Papier ma niebagatelny wpływ na optymalizację procesu pakowania przesyłki. Pomijając oczywiste kwestie ekologiczne, papierowe wypełnienie jest niezwykle lekkie. Bez względu na ilość użytego wypełnienia, paczka nie zwiększa znacząco swojej wagi. Ciężar ma natomiast bardzo duże znaczenie, gdyż odzwierciedla się w koszcie, jaki należy ponieść w związku z korzystaniem z firmy kurierskiej. Kolejnym powodem przemawiającym za wyborem papierowych wypełnień jest ich przechowywanie w przestrzeni magazynowej. Rolka papieru zajmuje niewiele miejsca, a wypełnienie jest formowane dopiero w momencie umieszczania towaru w paczce. Dla porównania folia bąbelkowa bądź styropian mają znacznie większą objętość, zajmują tym samym zdecydowanie więcej miejsca. Papier jest w pełni biodegradowalny, dzięki czemu jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. Jego rozkład trwa zaledwie 6 miesięcy, jest to zatem czas nieporównywalny do rozkładu tworzyw sztucznych. Na uwagę zasługuje także jego elastyczność i wytrzymałość, które mają bezpośredni wpływ na zapewnienie pełnej ochrony towaru.