Dlaczego papierowe opakowania ochronne są bardziej ekologiczne od standardowych paczek?

Codziennie w naszym kraju wysyłanych jest tysiące różnych przesyłek. Każda z nich to potencjalny odpad, który zaśmieca naszą planetę i rozkłada się przez wiele, wiele lat. Jak pakować przesyłki w sposób przyjazny dla planety? Dlaczego opakowania ochronne z papieru są znacznie bardziej ekologiczne od tradycyjnych paczek?

Papierowe opakowanie ochronne z produktami zabezpieczonymi papierem

Ekologiczne opakowania ochronne? Zwróć uwagę na szczegóły!

Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli przesyłka zapakowana jest w karton, to znaczy, że jest przyjazna dla środowiska. To spory błąd, który niesie za sobą poważne konsekwencje, w postaci zanieczyszczenia środowiska. Opakowania ochronne z kartonu nie wystarczą. Ważne jest również to, jakiego wypełnienia użyjesz, a także jaką taśmę wykorzystasz do zabezpieczenia przesyłki.

Bardzo często jako dodatkowe zabezpieczenie przesyłki z zewnątrz wykorzystuje się folię stretch. Oprócz tego, do wnętrza pakowane są dodatkowe, foliowe wypełniacze w postaci folii bąbelkowej, poduszek powietrznych czy pianek rosnących. Całość przesyłki za to oklejona jest zwykłą taśmą klejącą. Każdy z tych elementów ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Elementy plastikowe w opakowaniach ochronnych nie są biodegradowalne i rozkładają się przez setki lat.

Co gorsza – badania wskazują, że zaledwie 9 procent odpadów z tworzyw sztucznych podlega recyklingowi*. Pozostałe trafiają na wysypiska lub zaśmiecają naszą planetę. Tam rozkładają się na niewielkie cząsteczki mikroplastiku, które wchłaniają się do gleby i trafiają do wód gruntowych. W ten sposób mikroplastik kumuluje się w organizmach żywych, zagrażając zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt. Aby nie przykładać ręki do rosnącego problemu mikroplastiku, wystarczy wdrożyć kilka prostych zmian, by żyć bardziej EKO. Jedną z nich są papierowe opakowania ochronne do pakowania przesyłek.

Papierowe opakowania ochronne — ekologiczne rozwiązanie

Jak stworzyć ekologiczną paczkę? To bardzo proste! Wystarczy zapakować paczkę w karton, a do jej wnętrza, zamiast foliowych wypełniaczy zastosować wypełniacze papierowe. Sprawdzą się one zarówno do zwykłych przesyłek, jak i do tych wymagających specjalnych warunków termicznych, dzięki czemu nawet przesyłki wymagające chłodzenia mogą być zapakowane w sposób ekologiczny. Na koniec opakowanie ochronne należy zabezpieczyć przy pomocy Eko-Taśmy pakowej, z klejem aktywowanym wodą. Warto pamiętać, by wybierać biodegradowalne opakowania na paczki, a także nie przesadzać z ilością zużywanych materiałów — im mniej ich wykorzystasz, tym lepiej dla środowiska. 

Dlaczego warto korzystać z tego typu rozwiązań? Papierowe opakowania ochronne w całości podlegają recyklingowi lub procesowi biodegradacji. Dzięki temu, bez względu na to, jak zostaną zutylizowane, są całkowicie bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Jeśli przejdą recykling, masa celulozowa odzyskana z odpadów pozwoli na ponowne przetworzenie odpadu w papier, który po raz kolejny można wykorzystać do zapakowania przesyłki. Z kolei nawet jeśli opakowania ochronne z papieru trafią do odpadów zmieszanych, w krótkim czasie ulegną procesowi biodegradacji, zasilając ziemię kompostem, który stanowić będzie pożywkę dla roślin i drzew. 

W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje papierów do wypełnienia paczek — od papieru kraftowego, charakteryzującego się wysoką wytrzymałością i twardością włókien, przez papier ECO, pochodzący z recyklingu, posiadający certyfikat FSC®, będący gwarancją pochodzenia papieru, aż po rewolucyjny produkt premium w postaci papieru z domieszką trawy, który pozwala zmniejszyć eksploatację lasów i chronić bioróżnorodność planety.

* Global plastic waste set to almost triple by 2060, says OECD  https://www.oecd.org/environment/global-plastic-waste-set-to-almost-triple-by-2060.htm