Przesyłki w temperaturze kontrolowanej a wypełnienia papierowe

Lista produktów, które wymagają transportu w kontrolowanej temperaturze, jest bardzo długa. Od żywności, poprzez kosmetyki oraz lekarstwa, aż po rośliny czy różnego rodzaju części elektroniczne – wszystkie te przesyłki często potrzebują przewozu w odpowiednich warunkach termicznych. Do niedawna jedyną formą zabezpieczenia paczki przed zbyt wysokimi lub zbyt niskimi temperaturami były wypełniania z tworzyw sztucznych. Dziś coraz częściej sięga się po papierowe wypełniacze. Jak one działają? Czy papier jest w stanie zapewnić odpowiednią izolację termiczną przesyłki? Oto kilka informacji na ten temat!

Przesyłki w temperaturze kontrolowanej

Transport w temperaturze kontrolowanej – regulacje prawne

Przewóz w temperaturze kontrolowanej to nie tylko kaprys sprzedawcy. Wiele produktów wymaga specjalnych warunków transportu, w określonych temperaturach, ze względu na nasze bezpieczeństwo. Mówią o tym konkretne przepisy, które jednocześnie wyznaczają pewne standardy jakości dostaw. Są to między innymi ustawa z 25 sierpnia 2006 o bezpieczeństwie żywności i żywienia, rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych, ustawa z dnia 6 września 2001 r. o prawie farmaceutycznym, a także przepisy HACCP czy międzynarodowa konwencja ATP.

Transport produktów spożywczych w temperaturze kontrolowanej, a także leków i innych przesyłek wymaga stosowania specjalistycznych pojazdów-chłodni oraz prowadzenia monitoringu temperatury. Różne grupy produktów powinny mieć ściśle określone temperatury, by spełniać restrykcyjne wymagania.

Jakie przesyłki wymagają przewozu w temperaturze kontrolowanej?

Zgodnie z przepisami jedynie niektóre grupy produktów wymagają przewozów w temperaturze kontrolowanej. Mowa o towarach, które ze względu na skład lub właściwości produktowe nie mogą być transportowane poza chłodnią. Są to między innymi artykuły spożywcze takie jak nabiał, mięso, wyroby garmażeryjne, owoce i warzywa, a także lekarstwa, szczepionki, próbki laboratoryjne, niektóre kosmetyki czy kwiaty lub sadzonki.

Warto pamiętać, że przesyłki wymagające transportu w temperaturze kontrolowanej powinny być odpowiednio zabezpieczone, nawet mimo transportu w chłodni. Podobnego zabezpieczenia wymagają paczki z produktami wrażliwymi, wysyłane przy pomocy zwykłego transportu kurierskiego, które, choć nie wymagają dostosowania do tak restrykcyjnych przepisów, potrzebują odpowiednich warunków termicznych.

Pakowanie żywności

Wypełnienia papierowe a transport w kontrolowanej temperaturze

Zabezpieczenie termiczne przesyłek większości osób kojarzy się z wkładami chłodzącymi z tworzyw sztucznych, styropianem i dużą ilością folii. Nietrudno domyślić się, że takie pakowanie produktów przyczynia się do ogromnej nadprodukcji odpadów i jest mało przyjazne dla środowiska naturalnego. Na szczęście istnieje bardziej ekologiczna alternatywa w postaci papierowych wypełnień.

Papier, choć przez wiele osób niedoceniany, zapewnia doskonałą izolację, dzięki czemu pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz, zapobiegając obiegowi powietrza i przewodzeniu ciepła. Papierowe wyściółki termiczne wytworzone z pojedynczej lub podwójnej warstwy papieru Geami o strukturze plastra miodu świetnie izolują i jednocześnie doskonale nadają się do układania w paczkach, ze względu na wysoką elastyczność. To sprawia, że są w stanie utrzymać temperaturę wewnątrz paczki nawet przez 48 godzin.

Również wkłady chłodzące, umieszczane wewnątrz przesyłki można zastąpić ekologicznymi odpowiednikami. Papierowy wkład chłodzący z biodegradowalnym, roślinnym żelem, w połączeniu z wyściółką climaliner są w stanie zapewnić efektywne chłodzenie i odpowiednie warunki chłodnicze.