Wysyłka sprzętu elektronicznego, niezależnie od jego wartości, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w trakcie transportu. Delikatne podzespoły, matryce czy elementy obudowy są narażone na uszkodzenia. Dowiedz się, jak zapakować sprzęt elektroniczny do wysyłki tak, aby zabezpieczyć go na wypadek wstrząsów i zminimalizować ryzyko uszkodzenia! A wszystko to w sposób zrównoważony, przy użyciu naturalnych, ekologicznych materiałów.
Jak wysłać elektronikę? Przygotowanie sprzętu do wysyłki
Pierwszy krok to przygotowanie produktu do wysyłki. Na tym etapie należy zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy, takie jak przewody, baterie, akumulatory i inne części. Dla bezpieczeństwa warto każdy element owinąć papierem Geami, z dodatkową warstwą delikatnej bibuły która chroni powierzchnie przedmiotów przed zarysowaniem. Jeśli wysyłasz sprzęt używany — dokładnie wyczyść urządzenie i zrób odpowiednią dokumentację zdjęciową, która przyda się w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów. Jeżeli jest to nowy sprzęt, nie zapomnij dołączyć paragonu lub faktury.
Następny krok to wybór odpowiedniego opakowanie. Karton do wysyłki elektroniki powinien być bardzo dobrej jakości, nie może posiadać widocznych defektów w postaci dziur czy mocnych zagięć lub przetarć. Najlepiej sprawdzą się grube co najmniej trójwarstwowe kartonowe pudła wykonane z tektury falistej. Co ważne, karton nie może być zbyt duży, by zminimalizować ilość wypełniacza i zmniejszyć ryzyko przemieszczania się przedmiotów wewnątrz paczki. Nie może być także zbyt mały, ponieważ wnętrze paczki powinno zostać zabezpieczone przed wstrząsami, a co za tym idzie, musi zostać pozostawiony zapas na papierowe wypełniacze. Generalnie kierujmy się zasadą mając na uwadze nasze środowisko, że wypełniacz papierowy nie powinien przekraczać 1/3 objętości paczki.
Jak wysłać sprzęt elektroniczny? Pakowanie przesyłki
Dla wielu osób wciąż zabezpieczanie delikatnych przesyłek ze sprzętem elektronicznym wiąże się z koniecznością użycia ogromnej ilości folii bąbelkowej. Na szczęście, na rynku od dawna dostępne są już różne alternatywy, które oferują taki sam lub nawet lepszy poziom zabezpieczenia, a jednocześnie są całkowicie przyjazne dla środowiska naturalnego. Folia bąbelkowa i inne sztuczne wypełniacze przyczyniają się do wzrostu śladu węglowego oraz zwiększenia ilości szkodliwego mikroplastiku w środowisku.
Rezygnacja z tego typu materiałów jest konieczna, a często wręcz wymagana przez konsumentów. Jak zapakować elektronikę za pomocą papierowych wypełniaczy? To bardzo proste!
1. Jak już wspominaliśmy, w przypadku szczególnie delikatnych elementów elektronicznych należy najpierw owinąć je arkuszem papieru o strukturze plastra miodu. Zapewnia on identyczny poziom ochrony jak folia bąbelkowa, będąc przy tym rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. Następnie owinięty w papier sprzęt należy umieścić w kartonie w taki sposób, by nie dotykał bezpośrednio ścianek opakowania.
2. Puste przestrzenie wewnątrz kartonu należy wypełnić papierowymi podkładkami PadPak. Ważne, by dobrać taką ilość wypełnienia, by sprzęt wewnątrz kartonu był całkowicie stabilny i nie miał możliwości przemieszczania się. Unieruchamiając przedmiot we wnętrzu, zapewnisz mu ochronę przed wstrząsami oraz unikniesz uszkodzenia urządzenia w trakcie transportu.
3. Na koniec wystarczy zamknąć klapy kartonu i zakleić ja pojedynczymi kawałkami papierowej taśmy pakowej WAT aktywowanej wodą.
Ważne, by przed wysyłką dodatkowo oznaczyć paczkę poprzez umieszczenie na niej ostrzeżenia o delikatnej zawartości. Będzie to dodatkowa informacja dla firmy kurierskiej, by z przesyłką obchodzić się ostrożnie.
Klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, w jaki sposób pakowane są ich zamówienia. Wybór zrównoważonych materiałów to nie tylko odpowiedzialne podejście do ekologii, ale również element budowania pozytywnego wizerunku firmy. Dlatego warto stawiać na rozwiązania, które łączą skuteczność z dbałością o planetę – bo bezpieczna paczka to taka, która chroni zarówno zawartość, jak i środowisko.
Wybierz naturalne rozwiązania TreECO!
Zobacz również: Paksystemy TreECO – zalety rozwiązań i korzyści dla klienta