Zanieczyszczenie środowiska i ogromna nadprodukcja plastikowych odpadów to jeden z największych problemów współczesnego świata. Produkcja tworzyw sztucznych sięga setek milionów ton rocznie, co stanowi ogromne obciążenie dla środowiska. W 1907 roku wynaleziono bakelit – pierwsze tworzywo sztuczne, które zostało wykorzystane na masową skalę. Od tego momentu na całym świecie zużyto już kilkanaście miliardów ton plastiku. Zdecydowana większość trafia do środowiska naturalnego, nie podlegając recyklingowi. Jaki jest wpływ tworzyw sztucznych na środowisko? Ile rozkłada się plastik i inne sztuczne odpady? Co możemy zrobić, by poprawić los Ziemi?
Produkcja tworzyw sztucznych na świecie – konsekwencje środowiskowe
Produkcja tworzyw sztucznych ma ogromny wpływ na nasze środowisko, a skala jej wzrostu jest zatrważająca. Wynalezienie i wprowadzenie do obrotu tworzyw sztucznych całkowicie zmieniło świat. Trwały i tani w produkcji surowiec stał się numerem jeden w wielu branżach. Tworzono z niego różnego rodzaju opakowania, sprzęty i urządzenia. Niestety, zdecydowanie za późno zdaliśmy sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje dla środowiska będzie miała masowa produkcja plastiku, a co za tym idzie rozkład tworzyw sztucznych. W efekcie przez wiele lat ludzkość ignorowała, co dalej dzieje się ze sztucznymi odpadami – ile z nich podlega recyklingowi, ile trafia na wysypiska, jaka część jest spalana, a także ile odpadów trafia do środowiska, zanieczyszczając wody i tereny naturalne.
Dziś, mimo podejmowanych w tym zakresie działań, problem produkcji tworzyw sztucznych stale rośnie. Gwałtownie przyspiesza produkcja tworzyw sztucznych, a ich recykling nie jest na tyle wydajny, by znacząco zmniejszyć ich ilość. Co gorsza, nie wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych można poddać recyklingowi. Oznacza to, że nawet jeśli prawidłowo segregujemy odpady, nie wszystko zostanie ponownie przetworzone, a część plastikowych śmieci i tak trafi na wysypisko.
Właściwości, które przyczyniły się do tego, że plastik stał się tak popularnym materiałem sprawiają również, że tak trudno się rozkłada. W efekcie odpadów jest coraz więcej, postępuje zaśmiecanie Ziemi, recykling jest niewydolny, a spalanie plastików odbija się negatywnie na zdrowiu ludzi i środowisku.
Jak długo rozkłada się folia?
Wraz z popularnością produkcji tworzyw sztucznych rosło zanieczyszczanie środowiska. Odpady plastikowe trafiały nie tylko na oficjalne wysypiska, do spalarni śmieci czy do recyklingu – sporo plastikowych śmieci można znaleźć w ziemi, a także morzach i oceanach. Problemem jest jednak ich wyjątkowa trwałość.
Podczas gdy papier jest w stanie rozłożyć się w ciągu mniej więcej pół roku, rozkład folii trwa znacznie dłużej. Zwykła plastikowa reklamówka może rozkładać się nawet przez 400 lat, z kolei bardziej trwałe, plastikowe opakowania są w stanie przetrwać w ziemi aż tysiąc lat. Biorąc pod uwagę stale rosnącą produkcję plastiku oraz mało wydajny recykling, już wkrótce może okazać się, że będziemy tonąć w plastikowych śmieciach.
Wyzwania i potencjalne rozwiązania w kwestii zanieczyszczenia środowiska
Tym, o co powinniśmy zadbać jako społeczeństwo jest zniwelowanie plastikowych odpadów. Choć znaczna część odpowiedzialności za to spoczywa na barkach korporacji, my także możemy dołożyć się dla dobra środowiska w domach prywatnych i własnych firmach. Co możemy zrobić?
Oprócz oczywistych działań, jak prawidłowa segregacja odpadów i poddawanie jak największej ilości śmieci recyklingowi, powinniśmy również zadbać o odpowiedzialne decyzje konsumenckie. Inwestycja w ekologiczne opakowania, zmiana sztucznych wypełniaczy na papier do wypełniania paczek oraz współpraca z firmami, które dbają o środowisko, sprawia, że przyczyniamy się do zmniejszenia wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Im więcej przedsiębiorców i osób fizycznych zdecyduje się na ten krok, tym większa szansa dla nas, na uratowanie naszej planety.
Zobacz również: Ekologiczne rozwiązania dla logistyki jednym z najważniejszych wyzwań w kontekście zmian klimatu