Zielona logistyka – zrównożany rozwój w biznesie

Globalny kryzys klimatyczny zmusza nas do podjęcia konkretnych rozwiązań. Ze względu na ogromny rozrost rynku usług logistycznych i jego wpływ na ekologię konieczne są działania mające na celu redukcję emisji CO2. Z roku na rok rośnie więc zainteresowanie inicjatywami proekologicznymi, również w zakresie logistycznym. Czym jest zielona logistyka i w jakich aspektach się przejawia?

zielona logistyka

Czym jest zielona logistyka?

Zielona logistyka, nazywana również eko-logistyką, to polityka przedsiębiorstwa podjęta w celu minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. Jest to zrównoważone działanie w zakresie transportu, magazynowania, opakowalnictwa i wszystkich innych elementów bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem łańcucha dostaw. Zielona logistyka ma za zadanie jednocześnie obniżyć koszty logistyczne, zwiększyć zyski i zagwarantować zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa, zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i środowiskowym. 

Jak wdrożyć zieloną logistykę w życie?

Zielona logistyka opiera się na kilku różnych aspektach. Łącząc te rozwiązania w jedno można stworzyć zrównoważoną, ekologiczną strategię rozwoju. W zakres zielonej logistyki wchodzą między innymi ekologiczny transport, zielone magazyny, ekologiczne pakowanie paczek czy korzystanie z systemu skrytek pocztowych. Czym charakteryzuje się ekologia w logistyce?

Ekologia w logistyce — zielony transport

Jest to aspekt częściowo wymuszony przez ograniczenia dla ruchu samochodowego w centrach miast. Takie działania sprawiły, że firmy sięgają po bardziej ekologiczne rozwiązania w celu zapewnienia skutecznych dostaw, zwłaszcza w ramach tzw. ostatniej mili. Wiele przedsiębiorców inwestuje w modernizację floty, sukcesywnie wprowadzając do użytku samochody elektryczne, bardziej przyjazne dla środowiska i mogące poruszać się po strefach niedostępnych dla tradycyjnych samochodów spalinowych. 

Innym rozwiązaniem w zakresie zielonego transportu ostatniej mili jest zatrudnienie kurierów poruszających się na rowerach. To znacząco obniża zarówno koszty, jak i emisję CO2.

Ekologiczne magazyny

Kolejny aspekt zielonej logistyki to tzw. ekologiczne magazyny. Czym jest zielony magazyn? To obiekt, który korzysta z różnych rozwiązań technologicznych gwarantujących osiągnięcie samowystarczalności energetycznej. Wlicza się w to zarówno korzystanie z OZE, jak i strategia zarządzania odpadami czy dobór innych, energooszczędnych, ekologicznych rozwiązań magazynowych

Ekologiczne pakowanie paczek – zielona logistyka

Procesy logistyczne często kojarzą się z ogromną ilością odpadów – folie, taśmy i innego rodzaju tworzywa sztuczne wykorzystywane do pakowania przesyłek stanowią ogromny problem dla środowiska. Korzystając z ekologicznych rozwiązań, takich jak papierowe wypełniacze do paczek czy papierowe taśmy pakowe można znacząco ograniczyć ilość produkowanych odpadów. Warto zwrócić uwagę na to, by wszystkie produkty do pakowania przesyłek były biodegradowalne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

ekologicznie zapakowana paczka w myśl założeń zielonej logistyki

System skrytek pocztowych i punkty dostawy

Skrytki pocztowe zamiast dostawy do drzwi cieszą się coraz większą popularnością. Rozwiązania tego typu oferują różne firmy kurierskie. Dzięki temu kurier umieszcza dużą ilość przesyłek w jednym miejscu, emitując tym samym mniejszą ilość spalin, dzięki czemu jest to rozwiązanie dużo bardziej ekologiczne niż dostawa pod same drzwi. Co więcej, bliska dostępność do tego typu punktów i skrytek sprawia, że odbiorca często również odbiera przesyłkę bez wykorzystania środka transportu.

Dlaczego warto “być zielonym”? 

Ograniczanie śladu węglowego jest aktualnie nie tylko trendem wynikającym z presji społecznej, ale przede wszystkim obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, w jaki sposób dana firma działa dla środowiska, równoważąc ślad węglowy. Takie działania coraz częściej wymuszane są również przez zmieniające się przepisy oraz ogólne trendy rynkowe. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom i inwestując w zieloną logistykę firma staje się atrakcyjniejsza dla klientów, a co za tym idzie – zyskuje lepszą pozycję na rynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z ekologicznymi inicjatywami TreECO, skierowanymi do firm, które aspirują do realizacji zasad zielonej logistyki, czytając artykuł: Ekologiczne rozwiązania dla logistyki jednym z najważniejszych wyzwań w kontekście zmian klimatu