Zmniejszanie śladu węglowego poprzez wysyłkę ekopaczek

O zmniejszaniu śladu węglowego z roku na rok mówi się coraz więcej. Zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy zaczynają podejmować działania, by zminimalizować negatywny wpływ swojej działalności na środowisko naturalne. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że klienci coraz częściej wybierają  firmy wykorzystujących właśnie takie rozwiązania. Jednym ze sposobów na zmniejszenie śladu węglowego jest dbanie o ekologiczną wysyłkę. Czym jest ekopaczka, na czym polega proces ecopakowania  i jak wprowadzić takie zmiany w swojej firmie?

Ślad węglowy a ecopaczka

Ślad węglowy w e-commerce 

Ślad węglowy jest parametrem określającym wpływ przedsiębiorstwa na emisję gazów cieplarnianych, zarówno bezpośrednią, na etapie produkcji konkretnego produktu, jak i pośrednią, związaną z transportem i późniejszym użytkowaniem towaru. Więcej na temat śladu węglowego, przeczytasz w naszym artykule: Ślad węglowy produktu – dlaczego liczy się cały cykl życia, nie tylko do bramy fabryki.

Na ślad węglowy w e-commerce składa się wysyłka oraz wszystkie materiały wykorzystane do pakowania produktów. To właśnie ten aspekt daje spore pole do popisu dla właścicieli e-commerce, by zminimalizować ślad węglowy swojego przedsiębiorstwa. Redukując łańcuch dostaw poprzez ekologiczne pakowanie przesyłek, można pozytywnie wpłynąć na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także poprawić wizerunek swojej firmy. Jak wynika z raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Ekologiczne zachowania Polaków” 2022, coraz częściej klienci zwracają uwagę na to, jak wybrany przez nich sklep podchodzi do kwestii ekologii i znacznie chętnie wybierają przedsiębiorców z grupy eco e-commerce. Stosowanie ekologicznych opakowań oraz ograniczenie ilości plastikowych odpadów sprawia, że przedsiębiorstwo zyskuje w oczach potencjalnych klientów

Eco e-commerce – jak zacząć działać z korzyścią dla planety

Pierwszym krokiem do stworzenia zrównoważonego biznesu jest działanie według zasad zielonej logistyki. Choć folia stretch wciąż uważana jest za jeden z podstawowych materiałów do zabezpieczenia przesyłki, podobnie jak folia bąbelkowa czy poduszki powietrzne z tworzyw sztucznych, nie da się ukryć, że tego typu elementy nie tylko znacznie zwiększają ślad węglowy, ale przede wszystkim przyczyniają się do ogromnej nadprodukcji plastikowych odpadów, które nie są biodegradowalne i przyczyniają się do zaśmiecania środowiska. 

W trosce o planetę warto podejść do tematu pakowania paczek w sposób bardziej ekologiczny, zamieniając plastik na papier. Jak to zrobić? Odpowiedzią jest ekopaczka!

Ekologiczne wypełnienia z papieru, które nadają się do recyklingu

Ekopaczka – jak pakować przesyłki w zgodzie ze środowiskiem naturalnym?

Przesyłkę należy zapakować w karton, a do wypełnienia pustych przestrzeni i zapewnienia odpowiedniej amortyzacji zawartości paczki, a także separacji poszczególnych produktów względem siebie należy wykorzystać wypełniacze papierowe. Takie wypełnienie pozwala doskonale zabezpieczyć przesyłkę przed wstrząsami czy uderzeniami, bez ryzyka uszkodzenia zawartości. Co więcej, papier o elastycznej strukturze plastra miodu pozwoli dokładnie owinąć produkt, a tym samym ochronić go przed ewentualnym uszkodzeniem podczas transportu.

Niezwykle istotny jest również ostatni etap pakowania — zaklejanie ekopaczki. Zamiast zwykłej, sztucznej taśmy lepiej jest użyć taśmy papierowej aktywowanej wodą. Warto przy tym unikać nadmiernego oklejania kartonu i zużyć dokładnie tyle taśmy, ile jest konieczne. Dzięki takiej optymalizacji zawartość paczki będzie bezpieczna, a przesyłka stanie się jeszcze bardziej ekologiczna.

Jeśli losy planety nie są Ci obojętne, wybierz ekologiczne rozwiązania logistyczne dla swojego biznesu. Zamień swój sklep na eco-ecommerce i zmniejsz ślad węglowy dzięki ekopaczce z wypełnieniami od Treeco.

*Gov.pl, Ekologiczne zachowania Polaków Raport Klimat tworzą ludzie: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/ekologiczne-zachowania-polakow-raport-klimat-tworza-ludzie [dostęp: 6.12.23].