Cykl życiowy papieru vs. opakowań z tworzyw sztucznych

Papier zdecydowanie wygrywa na tle innych tworzyw. Przede wszystkim cechuje się ekologicznym charakterem, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego. Właściwości papieru doskonale ukazuje jego cykl życiowy, szczególnie w odniesieniu do opakowań z tworzyw sztucznych. 

Papier jako część gospodarki cyrkularnej

Niezwykła moc zasobów odnawialnych opiera się na możliwości ich ponownego wykorzystania. Gospodarka cyrkularna polega na ochronie środowiska naturalnego, jak i zasobów nieodnawialnych, których nie jest konieczne nadmierne zużycie. Cykl życiowy papieru idealnie obrazuje założenie, iż warto rezygnować z tworzyw sztucznych na rzecz ekologicznej alternatywy. Materiał tworzony jest z największego bogactwa naszej planety – drzew. Las jest zatem skarbnicą surowców naturalnych, dostarczając nam wiele gatunków zróżnicowanych drzew. 

Budowa papieru oparta jest na niezwykle wytrzymałych włóknach, które odporne są na zniszczenie. Papier w stanie surowym służy do wytwarzania wielu produktów – np. ekologicznych wypełnień do paczek. Wiele sklepów internetowych decyduje się na zastąpienie tworzyw sztucznych opcją eko, przyczyniając się tym samych do ochrony naszej planety. Atutem materiału jest możliwość poddania go procesowi recyklingu. Tym samym papier wykorzystywany może być aż do 8 razy! Natomiast po całkowitym zużyciu ulega biodegradacji, rozkładając się w zaledwie kilka miesięcy.

Plastik niebędący częścią gospodarki cyrkularnej 

Zestawienie papieru z opakowaniami z tworzyw sztucznych doskonale ukazuje, jak ogromna między nimi istnieje przepaść. Plastik nie jest częścią gospodarki cyrkularnej, więc już na stracie przegrywa z materiałem papierowym. Tworzywo wykonane jest z paliw kopalnych, a następnie poddawane jest dalszej obróbce. Każdy, kolejny etap wiąże się z dalszym generowaniem niebezpiecznych związków do atmosfery. Planeta jest zatem nieustannie narażona na działanie negatywnych substancji – wpływa to oczywiście nie tylko na kondycję flory i fauny, ale także na zdrowie człowieka. Przytaczając powyższy przykład wypełnień, konsument otrzymujący przesyłkę z plastikową zawartością (np. folią bąbelkową) umieszcza następnie tworzywo w pojemniku na śmieci. Gorszy scenariusz zakłada, że istnieje możliwość, iż materiał trafi do kontenera z odpadami zmieszanymi. Wówczas jego rozkład trwać może setki lat. Oczywiście w trakcie tego czasu nieustannie uwalniane są niebezpieczne związki do atmosfery. Załóżmy jednak, iż plastik trafił do pojemnika odpowiedniego, wówczas ewentualnie poddać go możemy procesowi recyklingu. Niestety również ten bieg spraw nie jest zbyt optymistyczny, bowiem materiały sztuczne są niezwykle trudne w recyklingu. 

Kwestie związane z ochroną środowiska są coraz częściej poruszane na forum publicznym. Skutkuje to zwiększaniem świadomości społeczeństwa odnośnie troski o naszą planetę. Sklepy internetowe mając na uwadze pełne zadowolenie klienta, decydują się na zamianę sztucznych wypełnień ekologiczną alternatywą w formie papieru. Zmiana ta jest stosunkowo niewielka dla branży e-commerce, stanowi jednak ogromną zmianę dla środowiska naturalnego.